Setul contine un cazan de cupru incorporat intr-un focar de tabla laminat la rece.
Cazanul si capacul sunt conectate prin intermediul unei flanse din otel inoxidabil de 4 mm, si a unei garnituri de 5 mm grosime.
Sistemul de racire este fabricat din cupru electrolitic.
Functioneaza pe un sistem teava in teava.
Principiul de functionare al sistemului de racire se bazeaza pe flux de apa continuu.
Toate piesele care ajung in contact cu masa de fructe fermentata, cu vapori sau cu distilatul, sunt produse din cupru electrolitic.
Din acest motiv distilatele precum tuica sau palinca, au gust si miros mai deosebit.
Principalele caracteristici ale cazanului Hobby: Garnitura din silicon Metoda de etanșare impermeabilă Potrivit pentru uz alimentar Rezistent la schimbari bruște de temperatură în timpul încălzirii Nu este supus modificărilor atmosferice Flanșa elimină posibilitatea îndoirii capacului Soluție pe termen lung Supapă de siguranță implementată Proces de distilare mai simplu, fără a controla nivelui apei Etanșarea cu apă : Mod ușor de etanșare Problema evaporării apei Monitorizarea nivelului apei pe întreg proces al distilării Menținerea nivelului de apă în timpul distilării Posibilitatea de creere a unui vid – extragerea apei în cazan Etanșarea apei a fost folosită de ani de zile, și făra îndoială, a funcționat bine, trecând la un nou mod de etanșare - etanșarea cu garnitură din silicon a rezolvat problema evaporării, monitorizarea nivelului apei și umplerea acesteia în timpul procesului de distilare.
Prin crearea unui vid, apa a fost aspirată în cazan, iar noua metodă de etanșare crește impermeabilitatea, în timp ce flanșa elimină posibilitatea îndoirii capacului.
Etanșarea siliconică este destinată etanșării cazanelor și capacelor, îndeplinește cerințele legistației din industria alimentară și îndeplinește condițiile în materie de siguranță a sănătății.
Etanșarea siliconică nu este supusă modificărilor atmosferice și este rezistent la schimbări bruște de temperatură în timpul încălzirii.
O soluție mai stabilă de lungă durată permite distilarea neântreruptă cu un efor minim.
Componentele Cazanului Fundul cazanului/ Cupru Electrolitic/ 1mm Lateralul cazanului/ Cupru Electrolitic/ 0,8mm Capacul cazanului/ Cupru Electrolitic/ 1mm Racitor/ Cupru Electrolitic/ 1mm Serpentina/ Teava de cupru/ Ø22x1mm Teava de legatura/ Cupru/ Ø22x1mm Focar/ Tabla cu laminare rece/ 1,5mm C/A – Cu amestecator Prevazut cu incalzirea pe gaz .
Hobby | Garnitura din silicon |
---|---|
Etansarea cu apa | Mod usor de etansare |