Pachet centrala termica pe peleti termax prime 25 kw cu kit cos fum, aspirator cenusa, stabilizator tensiune, un sac de peleti si termostat ambiental fara fir
Termax

Pachet centrala termica pe peleti termax prime 25 kw cu kit cos fum, aspirator cenusa, stabilizator tensiune, un sac de peleti si termostat ambiental fara fir

Vezi magazinul Dolinex
  • 2 stele, bazat pe 1 voturi

Pachetul Termax Prime 25 kW contine:Centrala Termax Prime 25 KwKit cos fumStabilizator tensiuneTermostat ambiental fara firUn sac de peletiAtentie! Dolinex face eforturi permanente pentru a păstra acurateţea informaţiilor din acestă pagină.

Rareori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Centrala trebuie montata în conformitate cu regulamentul corespunzător și standardele UE.

EN 303-5 Centrale cu combustibil solid, cu aprindere manuală și automată, randament termic de până la 500 kW- Terminologie, cerinţe și marcare2006 / 42 / EC- Directiva pentru utilajeSPECIFICAŢII TEHNICE TERMAX PRIME 25 kW:Intervale de putere 5 - 25 kWÎnălţime 1265 mmAdâncime 780 mmLățime 575 mmø Diametrul evacuare fum 80 mmø Tur-retur 1''ø Evacuare apă 1/2''ø Admisie apă 1/2''Capacitate manta apă 39 litriCapacitatea buncărului 67 litriPresiunea max.

de operare 3 barPresiunea de test 4.

3 barInterval de control al temperaturii 35 - 80 CTemperatura max.

de operare 90 CPutere motor şnec 50 WPutere ventilator 50 WTensiune/Frecvență 230/50 V/HzConsum de combustibil 1.

6 Kg/OrăCentrala pe peleți pe care ați achiziționat-o își bazează arderea prin crearea unei presiuni negative în camera de ardere datorită ventilatorului de aspirație pentru coș.

Datorită ventilatorului de aspirare a coșului de fum, aerul proaspăt care intră în creuzet la marginea vasului de ardere întâlnește combustibilul și creează procesul de ardere.

Fumul produs de ardere este evacuat cu ajutorul ventilatorului de evacuare.

Această funcție împiedică evacuarea fumului din corpul sobei și răspândirea în exterior.

În functie de temperatura interioară a încăperii și de viteza de încălzire, viteza ventilatorului de aspirare a cosului este reglată automat din panoul de comanda in paralel cu puterea de ardere a sobei.

Tot procesul de încălzire este controlat prin intermediul unei automatizări.

Aceasta este programată în funcție de puterea centralei dvs.

și controlează:încărcarea combustibilului și timpul de așteptareturația ventilatorului de aspirare a coșului de fumfuncționarea ventilatorului de suflaretimpul după care centrala intră în stand-byDe asemenea, controlează funcțiile de menținere constantă a temperaturii mediului ambiant la valorile setate.

O altă funcție de siguranță este senzorul care detectează întoarcerea aerului sau a fumului în conducta de evacuare.

Dacă tirajul sobei se întoarce în camera de ardere sau dacă ventilatorul de aspirare a coșului de fum nu poate crea presiunea negativă necesară, senzorul comandă oprirea sobei și protejează sistemul.

Creuzetul centralei:Creuzetul centralei este realizat din oțel cromat.

Este prevăzut cu găuri de admisie a aerului în jurul creuzetului cromat, admisia de aer din aceste găuri este asigurată de ventilatorul de aspirație al coșului de fum.

În functie de calitatea peleților folosiți, se pot produce acumulări în vatră și aceste gauri pot fiBlocate.

În acest caz, va trebui să curățați creuzetul.

Creuzetul are prevăzut în partea de jos un sertar unde cenușa formată ca urmare a arderii în partea superioară se acumulează.

Deșeurile rezultate ca urmare a arderii trebuie curățate o dată la 3-4 zile, atât din sertar cât și din partea inferioară.

Creuzetul trebuie curățat zilnic.

ÎNTREȚINERE PERIODICAÎntreținerea centralei trebuie făcută atunci când aceasta este rece.

În ceea ce privește siguranța, este important ca centrala să fie scoasă din priză pentru a preveni posibilele șocuri electrice în timpul întreținerii.

După ce s-a terminat întreținerea, centrala trebuie reconectată.

AUTOMATIZAREA FUMIS ALPHADespre controlerul Fumis ALPHAFumis ALPHA este un controler al sistemului de ardere a biomasei.

A fost conceput pentru a oferi o ardere fiabilă, sigură și eficientă în dispozitivele moderne de ardere, cum ar fi sobe, sobe cu apă, centralae pe peleți, arzătoare pe peleți, lemn de foc și centralae combinate.

Algoritmii de control al arderii în combinație cu un senzor pentru controlul precis al debitului de aer permit sistemului de ardere să se adapteze la condițiile reale de ardere și, în consecință, să conducă sistemul de ardere la niveluri optime de eficiență, indiferent de tipul de combustibil, coș și alte condiții externe.

Controlerele Fumis ALPHA oferă, de asemenea, funcții ale sistemului de încălzire în sobe, sobe cu apă și aplicații pentru centralae, deoarece pot fi configurate pentru a menține o temperature programată într-o cameră sau într-un acumulator de căldură.

Interfața tactilă capacitivă intuitivă și ușor de utilizat oferă utilizatorului final informații de feedback imediat și le permite utilizatorilor să-și gestioneze sistemul de ardere cu controlerul Fumis ALPHA.

Controlerul Fumis ALPHA este echipat cu interfața utilizator de ultimă generație.

Tastatura tactilă capacitivă este proiectată intuitiv și este in limba romana, ușor de utilizat.

Tastatura Fumis ALPHA este panoul de control, montat pe sistemul de ardere și permiteutilizatorilor să opereze cu controlerul Fumis ALPHA.

10173.95 Lei
Cu cate stelute ai vota acest produs?
Informatii produs
ContineCentrala
Rareori acestea pot contine inadvertenteFotografia are caracter informativ si poate contine accesorii neincluse in pachetele standard unele specificatii pot fi modificate de catre producator fara preaviz sau pot contine erori de operarecentrala trebuie montata in conformitate cu regulamentul corespunzator si standardele
Prime 25 kwIntervale de putere 5 25 kwinaltime 1265 mmadancime 780 mmlatime 575 mm
Kg/oracentrala pe peleti pe care ati achizitionat-o isi bazeaza arderea prin crearea unei presiuni negative in camera de ardere datorita ventilatorului de aspiratie pentru cos.datorita ventilatorului de aspirare a cosului de fum, aerul proaspat care intra in creuzet la marginea vasului de ardere intalneste combustibilul si creeaza procesul de ardere.fumul produs de ardere este evacuat cu ajutorul ventilatorului de evacuare.aceasta functie impiedica evacuarea fumului din corpul sobei si raspandirea in exterior.in functie de temperatura interioara a incaperii si de viteza de incalzire, viteza ventilatorului de aspirare a cosului este reglata automat din panoul de comanda in paralel cu puterea de ardere a sobei.tot procesul de incalzire este controlat prin intermediul unei automatizari.aceasta este programata in functie de puterea centralei dvs. si controleazaIncarcarea combustibilului si timpul de asteptareturatia ventilatorului de aspirare a cosului de fumfunctionarea ventilatorului de suflaretimpul dupa care centrala intra in standbyde asemenea controleaza functiile de mentinere constanta a temperaturii mediului ambiant la valorile setateo alta functie de siguranta este senzorul care detecteaza intoarcerea aerului sau a fumului in conducta de evacuare
Daca tirajul sobei se intoarce in camera de ardere sau daca ventilatorul de aspirare a cosului de fum nu poate crea presiunea negativa necesara, senzorul comanda oprirea sobei si protejeaza sistemul.creuzetul centraleiCreuzetul centralei este realizat din otel cromat
Clientii au cumparat si
Pachet centrala termica pe peleti termax prime 25 kw cu kit cos fum, aspirator cenusa, stabilizator tensiune, un sac de peleti si termostat ambiental fara fir
Pachet centrala termica pe peleti termax prime 25 kw cu kit cos fum, aspirator cenusa, stabilizator tensiune, un sac de peleti si termostat ambiental fara fir
10173.95 Lei